niedziela, 15 kwietnia 2018

Niedziela z hafciarskim alfabetem - HHAFT KRZYŻYKOWY - moje największe i najbardziej ukochane hobby. W moim życiu pojawił się 23 lata temu. Od czasu do czasu zajmuję się frywolitkami, szydełkiem czy decoupage - ale w końcu zawsze wracam do haftu.

Jest to i łatwe, i trudne hobby. I wbrew pozorom - nie dla każdego. Nie jest to "tylko stawianie krzyżyków" - trzeba jeszcze wiedzieć jak to robić. A ile nas, hafciarek, tyle technik i sposobów na haft i jego wykończenie.

Haft daje mi radość, odprężenie i uczy mnie cierpliwości. Kiedy rozpoczynam nowy haft, czuję jakbym wyruszała w kolejną fascynującą podróż :)

HAED - czyli Heaven And Earth Designs. Nazwa firmy powstałej w 2002 roku i wzorów przez nią oferowanych. To te wzory popularnie zwane kolosami, których wyszywanie trwa miesiącami, a nawet latami. Ich tematyka jest różnorodna - można znaleźć wzory bajkowe, baśniowe i z pogranicza fantazji. Zdarzają się także wzory na podstawie malarstwa.
Kolos nie byłby kolosem, gdyby był wzorem małym ;) HAEDy to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy krzyżyków. Poleca się do nich gęste materiały - Luganę 25ct lub Aidę 18ct. Wzory projektowane są na paletę DMC.

Kto podczytuje mojego bloga dość regularnie, ten wie, że nie zabieram się za duże wzory - a szczególnie te z tłem. No niestety - kocham haft, ale nudy przy haftowaniu nie znoszę. Dlatego o wiele bardziej od wyszywania (zwłaszcza monotonnego) tła wolę pikselozę i częste zmienianie kolorów.

Do niedawna nie byłam zainteresowana kolosami. Ale wiedziałam, że będzie tak tylko do czasu aż trafię na odpowiedni wzór. I teraz uwaga! Jest AŻ JEDEN wzór HAED, któremu jestem w stanie poświęcić nawet kilka lat. Na razie zdradzę jedynie, że jestem w trakcie przygotowań do rozpoczęcia takiego haftu. A co to? Myślę, że dowiecie się w ciągu kilku najbliższych tygodni :) Kto wie ten wie, ale niech mnie nie zdradzi ;)

Tym razem na linkowanie zapraszam do Kasi :)

6 komentarzy:

 1. o wspaniale! nie mogę się doczekać, aż pokażesz jakiego HAED-a wybrałaś. Co do monotonii - zawsze można odłożyć i wrócić po czasie - mój smok już sobie jakiś czas odpoczywa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafne skojarzenia, bardzo. .....

  OdpowiedzUsuń
 3. No to teraz narobiłaś! Z niecierpliwością będę czekać na pokaz kolosa bo musi być bardzo atrakcyjny skoro skusił Ciebie. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy atrakcyjny, bo to w sumie nic wyszukanego czy niespotykanego ;) od czasu do czasu widywany to tu to tam, ale dla mnie ma to COŚ :)

   Usuń
 4. już jestem ogromnie ciekawa tego wielkiego projektu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To teraz z nieciepliwościa będę czekać aż zdradzisz swoją tajemnicę. Ja kiedyś zakupiłam kilka wzorów HAED ale na razie leżakują i czekają na lepsze czasy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony po sobie ślad :)