niedziela, 4 marca 2018

Niedziela z hafciarskim alfabetem - BBLOG - moje miejsce w sieci. Tu od ponad 7 lat pokazuję Wam moje prace. Cieszy mnie każdy komentarz i każdy nowy czytelnik. Dzięki niemu poznałam wiele fantastycznych Dziewczyn, wzięłam udział w zabawach i wymiankach. Podejrzewam, że i bez bloga dużo bym wyszywała, ale o ile większa radość z haftów, kiedy można je pokazać innym :)

BOBINKI - zwykle tekturki do nawijania muliny. Mają charakterystyczny kształt - szersze na dole i górze, węższe w środku. Wszystkie muliny bawełniane przewijam właśnie na bobinki - i muszę przyznać, że bardzo lubię to zajęcie :)

Bobinek używam od ponad 7 lat (odkąd zaczęłam wyszywać tylko DMC), wcześniej - kiedy wyszywałam Ariadną - motki trzymałam w woreczkach.
Do oznaczania kolorów używam dedykowanych naklejek:


Mam również bobinki plastikowe, ale ich nie używam. Nie wiem czy robię coś nie tak, ale nawinięta na nie mulina po prostu mi się z nich zsuwa... Pojawiają się głosy, że plastikowe są lepsze bo się tak nie niszczą, ale ja wolę tekturowe - nawet jeśli co jakiś czas muszę je zmienić.

BACKSTITCHE - inaczej kontury. Stanowią dopełnienie haftów i uwydatniają szczegóły. Kiedyś uważałam, że kontury w ogóle nie są w hafcie potrzebne ;) A teraz rzadko sięgam po wzory bez nich. Uwielbiam "magię czarnej nitki":


Backstitche - o ile wzór nie podaje inaczej - robię zawsze jedną nitką. Kolor również zależy od tego, co podaje wzór. Można go robić na dwa sposoby - jako ścieg za igłą, lub tak:


Ostatnie zdjęcie pokazuje jak to wygląda na lewej stronie. Właśnie tym drugim sposobem robię wszystkie backstitche.

Zdarzają się oczywiście koszmarne backstitche - prowadzone przez środek krzyżyka np. Warto się jednak pomęczyć z nimi - dają bowiem wspaniały efekt :)

A z czym Wam hafciarsko kojarzy się litera B? Przypominam, że tym razem linkujemy u Kasi (do jutra do 20).

11 komentarzy:

 1. Czyli wszystkie hafciarki mają te same skojarzenia :)) Eh, żeby moje elfy już tak wyglądały :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspólne blogowanie to super sprawa :) Jestem tu nowa a ile radości i motywacji daje przeglądanie, komentowanie i czerpanie inspiracji. Aż chce się haftować, szydełkować już teraz natychmiast ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam podobne skojarzenia Haniu , chociaż Ty jako królowa biscornu ... czekałam na zbiorczą fotkę Twoich cudów .

  OdpowiedzUsuń
 4. Super skojarzenia na literkę B :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ha! widzę, że większość ma te same skojarzenia :P Powiedz mi Haniu, czy w ramach litery "c" "ć" też wchodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli znajdziesz coś na "ć" to czemu nie ;)

   Usuń
 6. Piękny haft cudownie podkreślony backstitchem. Bobinki robię sama i tylko do większych haftów.

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo trafne skojarzenia :) super zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. B - jak biscornu, b - jak bieżnik, b - jak bobinki

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony po sobie ślad :)